آیا Wi Fi برای بدن ضرر دارد ؟

وای فای
ب

امروزه یکی از بحث هایی که وجود دارد بر سر مضر یا بی ضرر بودن امواج وای فای است . افراد زیادی وجود دارند که بدون تحقیق و بررسی پاسخ این سوال را بله یا خیر می دهند و با دلایل عجیبی هم آان را استنباط می کنند . در ادامه با سلامت مگ همراه باشید تا شما جزو آن دسته از افراد نباشید !

در سال ۲۰۰۸ یکی از دانشمندان آمریکایی تحقیقی را با عنوان ” کنترل مغز با گوشی تلفن همراه ” ارئه داد و در آن در مورد مضررات استفاده از وای فای به طور دسته بندی شده عوارض و خطرات را بازگو کرد.

 

افرادی که به لپ تاپ، تلفن همراه هوشمند و تبلت‌ها معتاد هستند در مورد خطرات وای‌فای هشدارها را جدی بگیرند. بررسی محققان جهانی نشان می‌دهد که استفاده از اینترنت وای‌فای سلامت شما را تهدید می‌کند.

استفاده از موبایل

اگر از کاربران مشتاق اینترنت سؤال کنید که یکی از اختراعات مهم بشر چیست، به‌طور حتم بین گزینه‌های مختلف از وای فای هم نام می‌برند. اینترنت پر سرعت و بدون سیم به راحتی ما را به دنیای مجازی بزرگی متصل می‌کند تا با افراد مختلف در ارتباط باشیم و اطلاعات مورد نیازمان را راحت‌تر و بدون نیاز به کابل و سیم دریافت کنیم. اما در مورد سلامت این اینترنت‌ها حرف و حدیث‌هایی وجود دارد.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که تکنولوژی وای‌فای برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ به دنیای مجازی معرفی شد و از آن زمان تا کنون محققان هم بیکار ننشسته‌اند و تحقیقات مختلفی انجام داده‌اند که نتایج این پژوهش‌ها تا حدودی شما را متعجب می‌کند.
وای‌فای می‌تواند اثرات منفی مختلفی را بر سلامت مغز بر جای بگذارد که این موضوع در مورد کودکان بیشتر اهمیت دارد. سردرد، خستگی، اختلالات خواب، مشکلات گوارشی، اختلال در عملکرد مغز و حافظه، استرس و حتی افسردگی را به وای فای و اشعه‌های آن نسبت می‌دهند. پس بعضی از خطرات را جدی بگیرید و خودتان را از صبح تا شب به اینترنت بی‌سیم وای فای وابسته نکنید.

در سال ۲۰۰۸ یکی از دانشمندان آمریکایی تحقیقی را با عنوان ” کنترل مغز با گوشی  تلفن همراه ” ارائه داد و در آن در مورد مضررات استفاده از وای فای به طور دسته بندی شده عوارض و خطرات را بازگو کرد :

بی خوابی

۱– وای فای سبب بی خوابی می شود:

حتما شما هم متوجه شده اید که بعد از ساعت ها کارکردن با گوشی تلفن همراهتان دچار بی خوابی شده اید. مطالعات نشان می دهد که فرادی که در معرض اشعه های الکترومغناطیسی قرار دارند در الگوی خواب شان تغییرات قابل توجهی دیده می شود و نسبت به سایرین دیرتر به خواب می روند. بنابراین به طور جدی توصیه می شود که نه تنها در ساعات انتهایی شب که بدن آماده برای خواب است بلکه حتی در خواب هم خود را در معرض تلفن همراه و دستگاه  وای فای قرار ندهید. همانطور که قبلا هم گفته شد حتی شارژ کردن گوشی تلفن همراه در اتاق خواب هم سبب بی خوابی و مشکلات جدی برای مغز می شود.

۲- رشد و ترمیم سلول ها را مختل می کند:

برای اثبات این موضوع محققان تعدادی گیاه در اتاقی بدون وای فای و تعدادی دیگر را در اتاقی با وای فای قرار دادند و بعد از ۲ هفته نتیجه همان بود که پیش بینی می شد. گیاهان در اتاق آزاد و بدون وای فای رشد کرده بودند اما گیاهانی که در معرض وای فای بودند رشدی در انها رخ نداده بود.

کودک

۳- وای فای به رشد کودک آسیب می رساند:

در سال ۲۰۰۹ محققان استرالیایی بعد از انجام مطالعات  دریافتند که اشعه وای فای سنتز پروتدین ها را تحت تاثیر قرار می دهد و رشد کودک را تا حد قابل توجهی کند می کند.

گیج شدن

۴- وای فای فعالیت های ذهنی زنان را ضعیف می کند:

۳۰ نفر به طور داوطلبانه در این تحقیق شرکت کردند که ۱۵ نفر آنها مرد و ۱۵ نفر آنها زن بودند. آنها در ابتدا تست ساده ای از عملکرد های مغزی را انجام دادند و بعد از ان به مدت ۴۵ دقیقه در معرض و کار کردن با وای فای با قدرت ۲٫۴ مگا هرتزی قرار گرفتند. نتیجه برای زنان خوشایند نبود! چرا که بعد از این مدت تست قبلی دوباره انجام شد و زنان نتیجه ای ضعیف تر نسبت به قبل دریافتند.

۵- استفاده از وای فای موجب ناباروری در زنان ومردان می شود:

تاپیر منفی وای قای و اشعه های الکترومغناطیسی تنها بر روی اسپرم نمی باشد و می تواند تخمدان ها را هم مورد حمله قرار دهد. شبکه های وای فای و اشعه ساطع شده از آنها هم تحرک اسپرم ها را تحت تاثیر قرار داده و سبب شکسته شدن DNA می شود.

طی یک مطالعات تحقیقاتی در یک آزمایشگاه به مدت ۴۵ روز هر روز ۲ ساعت موش ها را در معرض اشعه وای فای  قرار دادند و بعد از ۴۵ روز متوجه شدند که هم موش ها نر و هم موشه های ماده باروری خود را تا حد قابل توجهی از دست داده بودند و در موش های ماده لانه گزینی تخمدان ها بسیار ضعیف شده بود.

سرطان

۶- وای فای  با سرطان ارتباط دارد:

نگرانی از ابتلا به سرطان همیشه با انسان های دنیای تکنولوژی همراه است .در واقع باید گفت  سرطان زا بودن وای فای هنوز به اثبات نرسیده و در این زمینه اتفاق نظر مشخصی درمیان پژوهشگران و محققان جهانی وجود ندارد. با این وجود نتایج بررسی ها روی نمونه های آزمایشگاهی نشان می دهد قرار گرفتن در معرض اشعه های الکترومغناطیسی احتمال بروز تومور های سرطانی را افزایش می دهد.

چطور خطرات Wi-Fi را محدود کنیم؟

جوابی ساده تر و روشن تر از اینکه خود را از اشعه ی وای فای دور نگاه داریم وجود ندارد به نوعی از ساده ترین روش های کاهش خطرات این است که لپ تاپ، موبایل و تبلت ها را در نزدیکی بدن تان نگه ندارید و بعد از اینکه کارتان با این وسایل تمام شد، از آنها فاصله بگیرید. اگر از این دستگاه ها استفاده نمی کنید هیچ دلیلی ندارد که از صبح تا شب در اطراف تان روشن باشند.

تا جایی که می‌توانید کمتر از گوشی‌همراه خود تماس بگیرید و اگر نیاز به برقراری تماس داشتید، تا ضرورت ایجاد نشده از تلفن‌های خطی (سیمی) استفاده کنید.

یک تکه آهن ربا در مجاورت سیم تلفن خود قرار دهید و یا یک گره کوچک در سیم تلفن خود بیاندازید که از اثر امواج تا حدودی کاسته شود. هیچ‌گاه درون ماشین از گوشی‌همراه خود استفاده نکنید.

دستگاه‌های دارای تکنولوژی بلوتوث، وای‌فای و ۳G خود را زمانی که به آن‌ها نیاز ندارید خاموش کنید و سعی کنید تا جایی که امکان دارد از تکنولوژی ۳G کمتر برای اتصال به اینترنت استفاده کنید و تا حد امکان دستگاه تلفن همراه خود را از بدنتان دور نگه دارید.

در دستگاه‌هایی همچون پرینتر و لپ‌تاپ که قابلیت ارتباط بی‌سیم و با سیم را دارا هستند، سعی کنید تا حد امکان از بلوتوث و وای‌فای استفاده نکنید و ارتباطتان را از طریق سیم برقرار کنید و به یاد داشته باشید که روتر خود را در طول شب خاموش نگه‌دارید.

اگر مالک خودرویی هستید که مجهز به بلوتوث هست، همواره به یاد داشته باشید که آن‌را خاموش کنید و هیچ‌گاه از گیرنده بلوتوثی که بر روی گوش قرار می‌گیرد، استفاده نکنید. هرگز از مایکروویو برای گم‌کردن غذای خود و علی‌الخصوص کودکانتان استفاده نکنید.

رختخواب، مهم‌ترین مکان برای مراقبت!

بدن بایستی در طول شب استراحت نموده و نسبت به روز امواج محرک کم‌تری را دریافت کند. یک فرد معمولی در طول شب حساسیت بیشتری به این امواج دارد و ۲۰۰ تا ۴۰۰ برابر آسیب‌پذیرتر است. همواره مطمئن شوید که در مجاورت تختخواب شما و کودکانتان هیچ‌گونه وسیله الکتریکی‌ همچون ساعت رادیویی وجود نداشته باشد و در صورت نیاز، از ساعت‌های باتری‌دار استفاده کنید.

آن‌چنان که تبلیغ می‌شود، محصولاتی وجود دارند که این امواج رادیویی را از بدن انسان دور می‌کنند ولی آزمایشات نشان داده است که حذف کامل این امواج از بدن، امری غیرقابل تصور است. البته محصولات طبیعی و شیمیایی وجود دارند که خوردن آن‌ها باعث می‌شود که بدن راحت‌تر با این مشکل کنار بیاید. این مقاله تنها گوشه‌ای از مشکلات بیولوژیکی تکنولوژِ‌های رادیویی جدید را نشان داده، مشکلات امنیتی و اجتماعی این تکنولوژی‌ها نیز در جای خود از اهمیت بالایی برخوردار است.

اینکه مضرات امواج وای فای روی جنین تا چه حد است هنوز کاملا مشخص نیست و دانشمندان مطمئن نیستند اما توصیه می کنند تا از بچه ها در برابر اشعه ی های بیسیم محافظت کنند.
دکتر هاگ تیلور بر روی تغییرات رفتاری نوزادان موشی که در طی دوران بار داری در معرض تشعشعات بیسی قرار گرفتندمطالعه داشته است.
او می گوید :” ما شواهد روشنی از تاثیر روی موش ها یافته ایم و مطالعات قبلی نشان میدهد که زنانی که از تلفن همراه استفاده میکنندکودکانی با مشکلات رفتاری بیشتری دارند”.

دکتر مایا استریت متخصص اعصاب در نیویورک می گوید :
خانم های بار دار باید بدانندکه امواج بی سیم میتواند برروی پیشرفت مغز تاثیر بگذارد.او گفت در طول دهه اخیر ما شاهد افزایش نگران کننده ای از کودکانی که مبتلا به اختلالات عصبی شناخته شده اند هستیم. ما باید هر کاری که میتوانیم بکنیم این ممکن است به کاهش سرعت آن کمک بکند وباید بسیار جدی گرفته شود.

 ۱۰ توصیه فهرست وار برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض امواج

  1. از حمل کردن تلفن روی بدنتان دوری کنید (به عنوان مثال درون جیب )
  2. از نگه داشتن هر گونه دستگاه بی سیم درحال کار در برابر بدنتان دوری کنید (مثلا تبلت )
  3. از تلفن همراهتان در حالت بلند گو استفاده کنید و یا آن را بر روی هندزفری تنظیم کنید.
  4. از استفاده از دستگاه های بی سیم درون اتومبیل قطار و یا آسانسور اجتناب کنید.
  5. از تلفن های بی سیم به خصوص در جایی که می خوابید دوری کنید.
  6. هر زمان که مقدور بود از طریق مودم های کابل دار به اینترنت متصل شوید.
  7. وقتی از وای فای استفاده میکنید فقط برای دانلود به اینترنت متصل شوید سپس اتصال را قطع کنید و وای فای را از کار بیاندازید.
  8. از استفاده طولانی یا در معرض مستقیم قرار گرفتن دستگاه های وای فای خودداری کنید
  9. دوشاخه دستگاه بیسیم خانگیتان را زمانی که بدون استفاده است از برق جدا کنید (مثلا زمان خواب ).
  10. تا حد امکان در فاصله مناصب از دستگاه بی سیم بخوابید.

 

امّا آن‌چه از همه مهم‌تر می‌باشد، این نکته است که پیش از استفاده از تکنولوژی‌های جدید همواره مشکلات امنیتی و بیولوژیکی آن را کاملا بررسی کنیم و سپس با داشتن آگاهی کافی به سمت آن برویم.

 

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *