عوارض خود ارضایی و راه های ترک آن

خودارضایی

در میان دختران و پسران و متأسفانه حتی در میان زنان و مردان آمار تلخی دارد و تلخ تر از آن عوارض بسیار بد این مشکل است . متاسفانه اشخاصزیادی وجود دارند که برای رهایی و خلاص شدن از خود ارضایی تلاش های بسیاری کرده اند ولی بخاطر اینکه راه درستی را در پیش نگرفته اند ، موفق به این کار نشده اند .  در ادامه با سلامت مگ همراه باشید تا در مورد عوارض خود ارضایی در دختران و پسران و نیز راه های ترک آن اطلاعاتی کسب نمایید .

عوارض جسمی خودارضایی در پسران

ابتدا باید بدانید که خود ارضایی به صورت کاملا دقیق و شدید ، سلامتی و زیبایی و … شما را مورد هدف قرار می دهد . برخی از عوارض خود ارضایی عبارتند از :

 1.  درد در کشاله ی ران: داشتن درد شدید در کشاله ی ران و تخمدانها یکی از عوارضیه که بین دخترها و پسرها مشترکه و تا چند روز بعد از خودارضایی ادامه داره پس ادامش نده!
 2. هیکل و اندامی نا متناسب و بد: این هم یک امر مشترک توی دخترها و پسرهاست، بعد از اعتیاد پیدا کردن به خودارضایی شخص گرفتار کم کم یک اندام زشت و نامتناسب پیدا میکنه، کوچک شدن نامتناسب رانها و باسن لاغری نامتناسب و بقیه که میشه گفت بستگی به ژنتیک و تعداد دفعات خودارضایی داره. لاغر شدن بد فرم و نامتناسب مثلا اینکه شکم بزرگ ولی تمام بدن لاغر باشه یا …
 3.  از دست دادن زیبایی تدریجی: زیبایی همیشه چیزی بوده که همه دنبال اون هستند ، و مطمئنن هیچ نیست که دنبال زیبایی نباشه و زیبا بودن و جذاب بودنو دوست نداشته باشه، ولی خودارضایی عملیه که طی مدتی روی چهره و مخصوصا چشمها اثر میزاره. چشمهای کسی که خودارضایی میکنه دیگه هیچ براقی و جذابیتی نداره! حالت افسردا و افتاده میگیره.رنگ به تدریج کدر میشه، جوش های زیادی روی بدن و از جمله صورتو میگیره(این عارضه مشترکه تو دختها و پسرها) جوشهایی که باعث زشت بودن چهره میشه کی از جوش خوشش میاد؟ خلاصه اینکه دختری که خودارضایی میکنه زیبایی اولیه و همیشگیه خودشو از دست میده.اگه میخوای زیبا بمونی دست از این کار بردار
 4. ریزش موهای سر: خودارضایی در دخترها و پسرها میتونه باعث ریزش موهای سر بشه اگه نمیخوای کچل بشی بزارش کنار این کارو
 5. آسیب روحی و اجتماعی: فردی که خودارضایی میکنه همش عذاب وجدان داره از گناهی که کرده! افراد ج*….ل–*ق*ی افرادی بی اراده، تنبل، کمرو، تندخو، خودخواه، بدبین، عبوس و قدرت سازش با مردم را ندارند.
 6. زود انزالی: پسرها و مردانی که خودارضایی میکنن در آینده وقتی میخوان س…س سالم داشته باشن با همسرشون دچار زود انزالی شدید میشن که این ی خصلت بد برای همه ی مردهاست .
 7. قوس کمر: پسرهایی که خودارضایی میکنند به شکل بد و ناهنجاری کمرشون گود می شود به شکلی که در آینده دچارکمر دردهای شدیدی میشن
 8. تنگی نفس: این عارضه در پسرهایی صادقه که به صورت خوابیده خودارضایی و انجام میدن حتی با مراجعه به دکتر هم این مشکل مشخص نمیشه .
 9. بی اختیاری در ادرار: پسرهایی که با حلقه کردن دستاشون به دور آلتشون و ایستاده خودارضایی میکنن دچار بی اختیاری در ادرار و انزال می شوند!
 10. دفع بی اختیار منی: پسرهایی که به این عمل بد اعتیاد دارن دچار دفع شدن بی اختیار منی از آلت می شوند در خواب ،بیداری
 11. ضعف در قوای جسمانی: ضعف و تحلیلِ قواىِ جسمانى‏ کاهش انرژى جسمانى بدن از مضرات مهم و جبران‏ناپذیر خودارضایى است. احساس خستگى عارضه طبیعى انزال است، اگر خودارضایى در شبانه روز به دفعات تکرار شود.این احساس خستگى در ساعات مختلف همراه انسان است. در نتیجه به مرور زمان ضعف و بى حالى در فرد تثبیت شده و یک طبیعت ثانوى براى او ایجاد مى‏کند. کاهش و تخلیه مکرر قواى جسمانى به ضعف عمومى و دائمى بدن و بالاخره به پیرى زودرس مى‏انجامد. همچینی افت فشار شدید.
 12. ۱۲-درد در استخوانها و کمر: هنگام ارگاسم در خودارضایی کلسیم خیلی زیادی از بدن خارج میشه به خاطر همینم افرادی که خودارضایی میکنن همیشه توی کمرو استخونهاشون احساس ضعف و درد میکنن،شخصی که اعتیاد شدید داره ممکنه دچار فلج عمومی بدن بشه
 13. ۱۳-ضعف در چشمها و بینایی: ضعف بینایى خود ارضایى به تدریج در نور چشم و قدرت بینایى اثر مى‏ گذارد و آن را کاهش مى‏ دهد. درجات و شدت ضعف چشم بستگى به درجات و شدت خودارضایى دارد و این به حدى است که گاه به نابینایى منجر مى‏شود.(به نقل از مشکلات جنسى نسل جوان). روزى در یکى از خیابان‏هاى یزد چشمم به جوانى حدوداً بیست و پنج ساله افتاد که در اثر نابینایى به همراه برادرش حرکت مى‏کرد، چون با برادرش آشنا بودم جلو رفتم و سؤال کردم: چرا چنین شده است؟ گفت: او مبتلا به انحراف جنسى (خودارضایى) بوده است و دست از این کار برنداشته است تا به این روز افتاد
 14. مریض شدن پی در پی: شخص خودارضا بدن خیلی ضعیفی داره و آمادگی هرنوع بیماری رو داره تو بدنش جسمى که با خود ارضایى ضعیف شده است نمى‏تواند در مقابل میکروبها و ویروسها از خود دفاع کند.
 15. اظراب و دلهره ی شدید: اضطراب دلهره و دلواپسى از ویژگى‏هایى است که دائماً فرد خودارضا را رها نمى‏کند، او مرتب با خود درگیر است و نمى‏تواند با خود کنار آید. افکار آشفته، وسواس فکرى، بى ثباتى، درهم ریختگى فکرى دامن گیر اوست: «نکند کسى بفهمد»، «کى و چگونه این کار را تکرار کنم»، «کى مى‏شود نجات پیدا کنم» و.. لحظه‏اى آرام و قرار ندارد، سرزنش و تحقیر خود به علت ارتکاب گناه، شخصیت او را در هم مى‏کوبد. گاهى تأخیر در ترک و این که بعد از ترک چه مى‏شود، امان او را مى‏گیرد. … آیا با ترکِ خودارضایى باز هم علائم آن باقى مى‏ماند. «امضا: همدم مرگ» … آیا پس از ترک مى‏توانم ازدواج کنم و صاحب فرزند شوم؟ آیا بخشوده خواهم شد؟
 16. کم شدن حافظه: ضعف حافظه، حواس پرتى و ناتوانى در تمرکز فکرى‏ همان گونه که گذشت، یکى از پى آمدهاى خودارضایى، ضعف و تحلیل قواى جسمانى است و این به نوبه خود ناشى از اختلال در عملکرد سیستم مغز و اعصاب است. اختلال در این سیستم موجب مى‏شود که بخش حافظه کارایى لازم را نداشته باشد. علاوه بر این، شخصِ مبتلا به خودارضایى به خاطر تمرکز در این عمل و توجه نسبتاً مداوم به موضوعات جنسى، حواس پرت و ناتوان در تمرکز فکرى است که این خود عامل دیگرى براى کاهش مستمر حافظه است.
 17. ضیف شدن اعصاب: پرخاش‏گرى و بداخلاقى‏ شخصِ خودارضا نسبت به کوچک‏ترین محرک محیطى حساس است، حوصله گفت و گو با دیگران را ندارد، زود رنج است و سریعاً از کوره در مى‏رود، به نور زیاد، صدا، رفت و آمد و… حساسیت فوق‏العاده دارد.اعصاب ضیف میشه،سریع اعصبان ی میشی سر همه داد میکشی! بدنت تیک میگیره! خود به خود میزنه! آسیب مراکز عصبى و غدد در مغز در اثر خودارضایى و تحریک زیاد، هیپوتالاموس آسیب مى‏بیند. مغز و مراکز حساس دیگر مکرراً دچار کاهش نسبى جریان خود مى‏شوندن و از این طریق آسیب‏هاى جبران‏ناپذیر و بر آنها وارد مى‏شود. تخلیه‏هاى مکرر عصبى، موجب ضعف اعصاب مى‏شود. خودارضایى‏هاى مکرر، مرکز عصبى را دچار حساسیت و ضعف و خستگى و اختلال مى‏سازد. به گفته یکى از دانشمندان، خود ارضایى موجب ضعف قواى شهوانى و بى رمق و بى جان شدن آنها مى‏شود. به طور کلى اختلال قواى بینایى، شنوایى (مثل صداى زنگ در گوش و وز وز کردن) و… از ضعف و اختلال اعصاب است.

خود ارضایی

عوارض خود ارضایی در دختران

 1.  مرحله‌ی مشکل‌ساز (Problematic): در افرادی بروز می‌کند که روزانه بیش از یک یا دو بار استمنا می‌کنند. عوارض آن عبارتند از:
  الف) خستگی و کوفتگی
  ب) عدم تمرکز حواس
  پ) ضعف حافظه
  ت) استرس و اضطراب
 2. مرحله‌ی گرفتاری شدید (Severe): در افرادی که در روز سه تا چهار بار استمنا می‌کنند پدیدار می‌شود. عوارض آن عبارتند از:
  الف) خستگی و کوفتگی
  ب) تغییرات سریع خلقی
  ج) حساسیت بیش از حد و زود رنجی
  د) کمردرد
  ه) نازک شدن موها (به دلیل برهم خوردن نظم هورمونی)
  و) ناتوانی جنسی زودرس در جوانی
  ی) بی‌خوابی، بدخوابی و مشکلات مشابه آن‌ها
 3.  مرحله‌ ی گرفتاری بسیار شدید (Addictive): در این حالت فرد روزانه حتی پنج بار استمنا می‌کند که عوارض بسیار شدیدتری در او ظهور می‌یابد:
  الف) خستگی و کوفتگی
  ب) ریزش شدید موها
  ج) تار شدن دید چشم‌ها
  د) وِز وِز گوش
  ه) انزال زودرس و غیرارادی و خروج منی به صورت قطره قطره
  و) درد کشاله‌ی ران و ناحیه‌ی تناسلی
  ی) دردهای قولنجی در ناحیه‌ی لگن و استخوان دنبالچه

خود ارضایی

راه های ترک خودارضایی

 1.  از پرخوری بپرهیزید و معده تان هیچگاه کاملاً پر نباشد.
 2. استفاده از غذاهای محرک و پرانرژی را ترک و یا محدود کنید.
 3.  سعی کنید هیچگاه تنها نباشید و با خود خلوت نکنید .
 4.  تا کاملاً خواب آلوده نشده اید به رختخواب نروید و در اتاق جداگانه نخوابید.
 5.  عنان افکار خود را در اختیار بگیرید و نگذارید به هر کجا که می خواهد برود.
 6.  از دیدن صحنه های تحریک آمیز و از خواندن و شنیدن این گونه مطالب شدیداً بپرهیزید.
 7.  روزه گرفتن روش بسیار مناسبی برای تسلط بر نفس و در نتیجه تقویت اراده جهت ترک اعمال ناشایست است.
 8.   علاوه بر خواندن نمازهای واجب، خواندن قرآن و ادعیه و نماز شب در ترک اعمال و عادات بد موثر است.
 9.  نذر کنید تا در صورت ارتکاب این عمل کار سنگینی را انجام دهید.
 10.  ورزش را جزء برنامه های لاینفک زندگی روزمره خود قرار دهید.
 11.  از خداوند کمک بگیرید و برای بر طرف شده این عادت، بسیار زیاد دعا کنید. “

 

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *